2018 YILI BAŞARI HİKAYESİ:AYŞE MERVE YALÇIN

1983 doğumlu Ayşe Merve Yalçın Amasya'lı. Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 2005 yılında mezun oldu. Ardından GOP Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Eğitimi aldı.

İlk resmi iş deneyimi Avrupa Birliği Bölgesel Kalkınma Programında KOBİ Projelerinin denetimi olsa da, turizmin içinde büyümüş. Bu konuda alaylı olduğunu ifade ediyor. Mimar olan babası Amasya'da ilk kez bir konağı restore edip konaklama tesisi olarak hizmete açan kişidir. Dolayısıyla 1988 yılından beri tüm yaz tatillerini otelde çalışarak geçirmiş ve bu sayede farklı kültürleri tanıma fırsatı olmuş. Bu işi bu kadar sevmesini o günlerden kalan güzel anılara bağlıyor.

2010 yılında OKA'dan kendi hazırladığı ve yürüttüğü proje ile hibe alarak Turizm sektöründe işletmeci olarak çalışmaya başladı. 2017 yılına kadar babasının sahibi olduğu otelde işletmecilik yaptıktan sonra kendi iş yerini açmak için hazır olduğunu hissettiğinde karşısına Odamızın açmış olduğu Girişimcilik Destek Programı fırsatı çıktı. Başvurdu, kabul edildi, bu süreçte Oda personelimizin kendisine çok nazik davrandığını ifade ediyor ve katkılarımıza teşekkür ediyor.

Şu an kendi İşletmesine sahip. İsmi "Melekli Konak". 4 odalı bir konaklama tesisi ve tesise ait bir yoga, pilates, dans stüdyosu var.

Bundan sonraki planı otelini büyütmek. Mevcut otel binasının yanındaki konağı da restore ettirerek toplam 10 oda ile Amasya Turizmine katkı sağlamaya devam etmeyi hedefliyor.

 

2017 YILI BAŞARI HİKAYESİ: HALE ERTOPÇU BOZTEPE

1970 yılında Amasya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Amasya da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya bölümünü kazanarak Ankaraya yerleşti. Okulu bitirdikten sonra alanı ile ilgili Ankara da istediği işi bulamadı. Finasbank bireysel pazarlama biriminde kısa süreli çalıştı. 2004 yılında Memleketine dönme kararı aldı. Memleketi Amasya’ya döndükten sonra 6 ay boyunca Yeşilırmak havza Kalkınma birliği ekibi ile istişare ederek ve kendisi araştırmalar yaparak, eğitimlere katılarak proje bilgisini geliştirdi. 2005 yılında Amasya’da ilk defa uygulanan AB projeleri arasında yer alan Sakatlar Derneği Amasya Şubesinin Engellilere ayakkabıcılk eğitimi projesinde çalışmaya başladı.

‘Hayatımın dönüm noktası “ dediği projede 10 ay boyunca önce idari sekreter daha sonra koordinatör görevi ile, 20 engelli ile birlikte çalıştı. Bu proje hayata bakışını değiştirirken, mücadeleci ruhunu tetikledi. Projenin bitimini takiben açılan yeni bir AB programı için 3 KOBİ ye proje hazırladı ve 3 projede kabul edildi. Bu özgüvenle Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterlik görevi için başvuru yaptı ve kabul edildi. Bu görevinde sadece mevzuatı uygulamakla kalmayıp sürekli birşeyler üretmeye çalıştı. Üyelere sağlanacak her faydanın memlekete ve ülkeye katkı sağlayacağı düşüncesi ile, okudu araştırdı her bulduğu yeni bilginin gerek oda gazetesi gerekse organize ettiği toplantılar yolu ile üyelere aktarılmasını sağladı.

Kurum için hazırladığı AB projesi Türkiye odaları içinde ilk 22 ye girerek hibe almaya hak kazandı. Bu proje ile büyük organizasyon yapma tecrübesi kazandı. Amasya’da ilk kez İtalya ve Türk firmaları ile B2B gerçekleştirdi. Projenin bitiminde Genel sekreterlik görevinden istifa etti. 2010 yılında Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odasının 5,5 milyon euro bütçeli AKÜDGEM projesinin koordinatörlüğüne başladı. Birbuçuk yıl çalıştıktan sonra 2011 yılında KOSGEB girişimcisi olarak HGA Danışmanlık ve Organizasyon Limited Şirketini kurdu. Aynı dönemde Türk Kadınlar Birliği Amasya Şube Başkanı olarak da sivil toplum çalışmalarına başladı. Danışmanlık firması ile birçok KOBİ’ye, Çiftçiye ve kuruma proje hazırladı ve uyguladı. Amasya iline Toplamda yaklaşık 32 milyon TL hibe girdisi sağlayan işlere imza attı. AB adaylık sürecinde kırsal kalkınmanın yerelde yaşayan kırsal topluluklar aracılığıyla gerçekleştirilmesi ve bu toplulukların harekete geçirilmesi amacıyla AB’de LEADER yaklaşımı olarak bilinen ,yerel düzeyde hem kalkınma planlarının hazırlanmasını hem de planların uygulanmasını programında yerel kalkınma uzmanı olarak çalıştı ve Amasya İlinde 3 yerel eylem grubu derneği kurulmasında yer aldı.

Halen Danışmanlık firması ile Ticari hayatı devam ederken Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Yönetim Kurulu üyesi, Disiplin Kurulu üyesi ve 3. Dönem Türk Kadınlar Birliği Şube Başkanlığı çalışmalarını sürdürmektedir. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim ön lisans programında TARIM bölümü 1. Sınıf öğrencisidir. Evli ve bir kız çocuğu sahibidir.

2014 Yılı Başarı Hikayesi: Murat KIRLANGIÇ

1974 Amasya doğumlu olan Murat KIRLANGIÇ ilk, orta ve lise eğitimini Amasya’da tamamladı. Eğitimini tamamladıktan sonra ilk iş tecrübesini 1992 yılında ailesine ait Amasya Sürücü Kursu'nda sürücü eğitmeni olarak görev yaparak kazandı. 1994 yılında farklı iş kollarına merak saran KIRLANGIÇ, ailesi ile birlikte Kırlangıç Metal firmasını kurarak, sac, boru, profil satışı ve çelik konstrüksiyon imalatı ile metal sektöründe iş hayatına atıldı. Bir çok önemli projede imzası olan Kırlangıç Metal sektörde kısa sürede adını duyurdu. Bu sektörde gerçekleştirdiği yerinde yatırımın ardından farklı bir sektörde de yatırımlarını değerlendirmek isteyen KIRLANGIÇ 1999 yılında kurduğu Akbay İnşaat Ltd. Şti ile inşaat sektöründe de çalışmalarına başladı.

Bir turizm cenneti olan Amasya’da eksikliğini hissettiği yatak kapasitesini arttırmak için 2000 Yılında Amasya'nın turizm bölgesi olan Hatuniye Mahallesi'nde yetmiş yıllık bir konağın restorasyonunu yaparak Harşena Butik Otel’i  hizmete açtı. Olumlu geri dönüşler alan ve büyük ilgi gören bu konsept otelin gördüğü ihtiyaçları karşılamak için turizm sektöründe yaptığı yatırımlara devam ederek 2003 yılında yine aynı bölgede Grand Harşena Oteli'ni inşa ederek bünyesine kattı. 2006 yılında sağlık sektörüne yönelen Murat KIRLANGIÇ Amasya'nın ilk özel diyaliz merkezi olan Amasya Diyaliz' i kurdu. Bu yeni sektörde yaptığı yatırımın ardından tekrar turizm sektörüne yönelerek 2013 yılında Amasya' nın en büyük ve donanımlı oteli olan The Apple Place Oteli'nin ortakları arasına katılarak, otelin tadilatını tamamlayıp turizme kazandırdı.

Halen Turizm, metal ve inşaat sektöründe çalışmalarına devam etmekte olan Murat KIRLANGIÇ, 8 Haziran 2013 seçimleriyle Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiştir. Kırlangıç ticari faaliyetleri ve Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra, Amasya Turizm Derneği Başkan Yardımcılığı, TOBB Vergi Komisyonu Üyeliği ve OKA (Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

2016 YILI BAŞARI HİKAYESİ: GÜLSEVAL ÖZKÖK

Gülseval ÖZKÖK 1970 yılı Amasya doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Amasya ‘da tamamlamıştır.

1988 -1992 İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Mezunudur. 1992- 1994 King's College School London Yabancı dil eğitimi almıştır.

1994 yılında ANADOLU MÜHENDİSLİK PLANLAMA İNŞAAT VE TURİZM LTD.Şirketini kurarak imar planlama hizmetine başlamıştır.

1995 senesinde Emin Efendi Konakları isimli turizm tesisini açarak AMASYA da turizm faaliyetlerine ilk bayan işletmeci olarak öncülük etmiştir.

2015 yılından beri Emin Efendi Konakları bünyesinde Mistik Organizasyon adı ile organizasyon sektöründe faaliyet göstermektedir.

2 çocuk annesidir.

Etkinlik Takvimi

Amasya Haritası