AMASYA TSO YÖREX’TE GÖZ DOLDURDU

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası bu sene altıncısı düzenlenen YÖREX Fuarı’nda Amasya’nın yöresel ürünlerinin sergilenmesini sağladı. 7-11 Ekim tarihlerinde Antalya Expo Center’da ziyaretçileri kabul edecek fuarın açılışı 7 Ekim’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Antalya Valisi Muammer TÜRKER, Antalya Belediye Başkanı Menderes TÜREL, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut ÇETİN, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali ÇANDIR ile çevre illerin valileri, belediye başkanları, oda ve borsaların yönetim kurulu başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış protokolün konuşmalarının ardından kurdele kesimi ile gerçekleştirildi. Ardından protokolün Türkiye’nin her yerinden gelerek stand kuran katılımcıların standlarını gezerek yöresel ürünlerinin incelenmesine geçildi.

Amasya TSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRLANGIÇ’ın bizzat başında bulunduğu standda Amasya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Amasya Belediyesi Kültür Evleri bünyesinde kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla verilen kurslarda üretilen yöresel el sanatları ürünleri ile Amasya’nın alameti farikası misket elması yer aldı. Ayrıca Merzifon’da faaliyet gösteren Amesia Çalışan Arılar Kadın Girişimi Üretim Kooperatifi’nin ürettiği kuşburnu, kızılcık marmelatı, erişte ve tarhanalarla standa katıldı. Gün boyunca bölgesel ve ulusal birçok basın-yayın kuruluşuyla ropörtajlar gerçekleştiren Kırlangıç; YÖREX’in fikir olarak da, yer seçimi olarak da, profil olarak da çok doğru bir fuar olduğunu düşündüğünü belirtti. Kadının her alanda aktifleştiğini ve bunu destekleyerek daha da geliştirmenin gerekliliğine vurgu yapan Kırlangıç; “Kadının son yıllardaki iş dünyasında yerini geliştirmek adına YÖREX, kadınlarımızın daha yatkın olduğu ve yeteneklerini ortaya çıkaracakları bir fuardır. Bizde Amasya Ticaret Odası olarak, Antalya'ya destek vermek için fuara Amasyalı çalışkan arılarımızla beraber katıldık" diye konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ürünlerin tanıtılması ve tattırılmasının ardından hatıra fotoğrafı çekildi. Amasya TSO Başkanı Kırlangıç, Hisarcıklıoğlu’na hazırladığı hediyeleri takdim etti. Gümüş işlemeyle yapılmış Allah’ın 99 isminin yer aldığı tablo ile Amasya Misket Elması hediye edilen Hisarcıklıoğlu kısa bir sohbetin ardından standdan ayrıldı. Antalya Ticaret Borsası’nın organize ettiği bu büyük fuar, Türkiye’nin her köşesinde yöresel ürün üreticileri için büyük önem taşıyor. İlgilenenler 11 Ekim Pazar gününe kadar fuarı ziyaret edebilirler. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etkinlik Takvimi

Amasya Haritası