Down Sendromu Farkındalık Günü

Bizlerden tek farkı sahip oldukları bir fazla kromozom olan, bir hastalığa değil sadece küçücük bir farklılığa sahip olan, tüm kötü düşüncelerden uzak, ilk günkü gibi saf; çocuklarımızı, kardeşlerimizi kucaklıyor, hayatın her alanında fırsat bulabilmelerini destekliyorum.

Murat  Kırlangıç

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası 

Yönetim Kurulu Başkanı 

 

Nevruz Bayramı

Nevruz, 3000 yıldır doğanın nasıl kuruyup gittiyse aynı kudretin eliyle canlandığı bahar mevsiminin karşılanmasıdır. Bu büyük uyanışın karşılandığı Nevruz Bayramı’nın coşkusu 2009’dan bu yana Birleşmiş Milletler’in girişimiyle Dünya çapında kutlanılan bir bayram halini almış, birbirini hiç bilmeyen milletlerce, birbirlerinden habersiz bir şekilde, aynı gün, aynı heyecanla kutlanmaktadır.

Bugün bizim içimizden geçen, tabiatın bu canlılığının, bu ahenginin, insanlara da yansıması ve aynı ahenk ve uyum içerisinde, bir barış ortamının gelişmesidir. Baharla birlikte tüm insanlığa bereketli ve sağlıklı bir yaşam bahşedilmesi dileklerimle.

Murat KIRLANGIÇ

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü

Çanakkale Savaşı bir ülkenin direnişi ve vatan toprakları için vatan evlatlarının kanının son damlasına kadar nasıl feda ettiğini, “Çanakkale geçilmez” söylemini dosta düşmana ezberlettiği emsalsiz bir vatan mücadelesidir. Anadolu’nun her kesiminden binlerce kişinin son nefesini verdiği bir direniştir. Bu ülkenin her karış toprağının nasıl değerli olduğunu ve geride bıraktıkları aileleri için bunun ne kadar önemli olduğunu bilmektedirler. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ile beraber bir nesil burada omuz omuza savaşmış ve burada şehit ya da gazi olmuşlardır. Çanakkale Zaferi’nin ve bu zaferin ölümsüz kahramanlarının anıldığı bu önemli günde vatanları için canlarını bir saniye bile düşünmeden feda eden tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Allah’tan rahmet diliyoruz. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

Murat KIRLANGIÇ

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

İstiklal Marşı'nın Kabulü

Milletimizin tarih boyunca ortaya koyduğu emsalsiz mücadelesinin, yeniden dirilişinin şanlı destanı, Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 98. yıldönümünü kutlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Ömrünü vatana, milletine hizmete adamış milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un bu uyanış destanında bir milletin yeniden dirilişi, yeniden tarih sahnesinde hak ettiği yeri alması ve şahlanması vardır. Her kıtasında milletimizin cesareti, her mısrasında ecdadımızın kahramanlığı, her kelimesinde ruhumuzu aydınlatan İstiklal Marşımız, milli bilincimizin ve hürriyet aşkımızın en berrak ifadesidir.

Mehmet Akif Ersoy, içinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bildiği için İstiklal Marşı'yla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur. 

İstiklal Marşımızın kabulünün 98.yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bu cennet vatanımız uğruna canlarını seve seve veren bütün şehitlerimizi ve gazi olan kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum.

Murat Kırlangıç

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası 

Yönetim Kurulu Başkanı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

İlk kadın divan şairi Mihri Hatun'un doğduğu bu topraklardan, hayatımızı güzelleştiren tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutluyorum.

Murat KIRLANGIÇ

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

Etkinlik Takvimi

Amasya Haritası