Ticaret

İç Anadolu’nun birçok ilinden Karadeniz’e geçiş yolu üzerinde bulunan ve Avrupa – İstanbul – İran Uluslararası karayolu güzergâhında yer alan Amasya; ulaşım imkânları yönünden iyi bir konumdadır. Amasya kuzeyde Karadeniz kıyılarına Karayolu ile, Samsun limanına ise hem karayolu hem de demiryolu ile bağlanmaktadır. Ankara’ya 336 km., İstanbul’a  671 km, Tokat’a 114 km, Çorum’a 92 km, Samsun İl Merkezine ise  131 Km uzaklıktadır. 2008 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Amasya-Merzifon Havaalanı bölgenin önemli ulaşım kaynaklarından biri haline gelmiştir.

İlde ticaretle uğraşanların büyük bir çoğunluğu perakende ticaret ile iştigal etmekte iken son yıllarda Sanayide ve Ticarette  büyük  ilerlemeler olmuştur. Ayrıca, tarımsal ürünlerin satışlarından sağlanan gelirlerde de artışlar görülmektedir.. Tarım ürünlerinin alım-satımına dayanan il ticareti, en çok İstanbul-Ankara ve Samsun illeri ile yapılmaktadır. İlde hayvancılık  ticaretinin de önemli bir yeri vardır. Ayrıca, süt ve besi amaçlı büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, Amasya ekonomisin de önemli bir yer tutmaktadır. Son dönemlerde hayvancılık ve kanatlı hayvancılık sektörüne yapılan yatırımların artmasıyla yumurta üretiminde de bir canlılık gözlemlenmektedir. Bu sektörün canlanması sağlayan Suluova’da hizmete açılan 20.000 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren, günlük 1.000.000 yumurta/gün kapasiteye sahip üretim tesisinin kurulmuş olmasıdır. Söz konusu tesis Türkiye yumurta üretiminin %2,5’ini tek başına karşılayacak kapasitededir.

Amasya’da; Elma, Kiraz, Şeftali, Armut, Ayva, Erik, Kayısı, Üzüm ile meyvecilikte, soğan, Şeker pancarı, Ayçiçeği, mısır, buğday, haşhaş, yeşil mercimek, patates ile tarla ziraatında, sera domatesi ve salatalığı, biber, patlıcan, marul, karnabahar, lahana, Yeşil fasulye, bamya, kabak vb. sebzeler de sebzecilikte önemli bir yer tutmaktadır. Bu ürünler ülkemizin iç pazarına pazarlandığı gibi Kiraz, soğan, elma, vb ..dış ülkelere de ihraç edilmektedir. Şeker pancarı, kuru soğan, nohut, mercimek, fasulye, şeker, ayçiçeği yağı, süt ve süt mamulleri, yumurta, hayvan yemi, un, kireç, tuğla, kiremit, linyit kömürü, Dayanıklı tüketim maddeleri, çimento, demir, narenciye gibi ürünler il içi ve il dışı Ticarete konu olan en önemli ürünlerdir.

İlde toplam 225.429 Ton sebze üretim, 105.338 Ton meyve üretimi yapılmıştır. Özellikle sofralık domates 101.822 Ton, bamya 1.708 Ton ve çeşitli elma türleri olarak 33.514 Ton, 28.881 Ton kiraz üretimi olmuştur. Yurt içi ve yurt dışına satışı yapılmıştır.

Amasya hayvancılık yönünden de önemli bir potansiyele sahiptir. İlde hayvancılık genelde aile işletmesi şeklindedir. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar ve destekler sonucu Kültür hayvancılığında önemli ilerlemeler olmuştur. Suluova ilçesine organize Besi bölgesi kurulmuş yer tahsis işlemleri devam etmektedir. Ayrıca Entegre Et Ürünleri Bio gaz tesisleri kurulması çalışmaları sürmektedir.

Sanayi alanında Mermer, kuru maya, ankastre mutfak tipi aspiratör, davlumbaz, ürünleri, tekstil ürünleri, Rivet, mobilya ve ofis mobilyaları, linyit, metal sanayi ürünleri,  kimyevi ve plastik sanayi ürünleri Yurt içine satışı yapıldığı gibi yurt dışına da ihracatları yapılmaktadır. Mermer, ankastre mutfak ürünleri ihracatta önemli yer tutmaktadır. Amasya da mermer sanayi önemli ölçüde gelişmiş olup yurt dışına ihracat yapılmaktadır. Merzifon ilçesinde aspiratör, davlumbaz, fırın mutfak eşyası ile makine kalıp üretiminde ve gölge kutuplu elektrik motoru konusunda ilk ve tek üretici firmaları bulunmaktadır, bunlar Avrupa ve diğer ülkelere önemli ölçüde ihracat yapmaktadırlar.

2006 yılında kurulan Amasya Üniversitesi kısa zaman içerisinde yeni açılan dallarla büyük atılım gerçekleştirmiş olup tercih edilen Üniversiteler arasına girmiştir. Halen 10965 öğrenciyle eğitim vermektedir. İlçelere yeni yüksek okullar açılması ticaretimizde olumlu yönde bir gelişme sağlamıştır.

İlimizde son yıllarda kültür turizminde önemli gelişmeler olmaktadır. Turizm, birçok sektörü ve iş kolunu harekete geçiren, istihdam yaratan; bölgenin dış dünyaya açılmasına katkı yapan önemli bir araçtır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca marka kent projesi kapsamındaki 15 il arasına Amasya da alınmış olup, son yıllarda turizm eksenli düzenleme ve faaliyetlerle turizm gelişmektedir. Ayrıca ilimizde 2013 yılında yurt içinden ve yurt dışından  gelen turlar ve ziyaretler artmıştır. 467 bin 659 kişi müze ziyaretlerinde bulunmuştur.

Etkinlik Takvimi

Amasya Haritası