AMASYA TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİNİN YILDIZLARIYLA PARLADI

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği Amasya Ekonomisinin Yıldızları Vergi Ödül Töreni adına yakışır bir biçimde gerçekleştirildi. Amasya bürokrasisi ile iş dünyasını bir araya getiren törende, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRLANGIÇ’ın özel daveti üzerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU da hazır bulundu. Törene Amasya Valisi H.İbrahim ÇOMAKTEKİN, Ak Parti Amasya Milletvekilleri Avni ERDEMİR ve Naci BOSTANCIOĞLU,  Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Cumhuriyet Başsavcısı Mithat KUTANOĞLU, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin ORBAY, Amasya Defterdarı Hanifi Eraslan, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Amasya TSO Meclis Başkanı H.Hasan ERGEN protokoldeki yerlerini ayrıldı. Törene ayrıca Amasya’nın kamu kurum müdürleri, kentimizde ticari faaliyetlerini sürdüren çok sayıda iş adamı, ilçelerimizin ve çevre il ve ilçelerinin Ticaret ve Sanayi Odaları ile Borsalarının Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları, üyeleri, personeli ve çok sayıda davetli katıldı.

Programdan önce gerçekleştirilen Valilik, Belediye Başkanlığı ziyaretlerinin ardından, Amasya TSO Hizmet Binasını ziyaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada Karadeniz Bölgesi Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler İcra Kurulları toplantısına da katıldı. Burada katılımcı kadınlara karanfil dağıttıktan sonra kısa bir konuşmayla katılımcılara hitap etti. Ardından Vali Çomaktekin ile birlikte, geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat eden Polis Memuru Mustafa KIRAT’ın cenaze namazında saf tuttu.

Cenazenin ardından protokol üyelerinin töreninin gerçekleştirileceği Saraydüzü Kışlası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi’ne gelmesiyle birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile tören başladı. Açılış konuşması için kürsüye ilk olarak ev sahibi Amasya TSO Yönetim Kurulu Başkanı Kırlangıç geldi. Kırlangıç, öncelikle tüm kadınların kadınlar gününü kutladı. Ardından özellikle Hisarcıklıoğlu ve tüm katılımcılara katılımlarından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Konuşmasının başında birlikteliğin ve ortak hareket etmenin önemine vurgu yapan Kırlangıç, konuşmasının devamında Amasya TSO Yönetimi olarak gerçekleştirdikleri faaliyetlerden bahsetti. Özellikle, kendisini de çok heyecanlandırdığını belirttiği Ortak Akıl Toplantıları, UR-GE Projesi gibi önemli adımlardan bahseden Kırlangıç, başına geldiği odayı Akredite bir oda haline getirerek, makamdan güç alan değil, bu makama güç vermeye çalışan bir yönetim anlayışına sahip olduklarını gösterdiklerini belirtti. Amasya’lı olan ve Amasya’da ticari faaliyetlerini yürüten bir işadamı kimliğiyle bakıldığında tespit ettikleri bir takım problemlerin de olduğunu dile getiren Kırlangıç, ulaşım alt yapısı noksanlarına vurgu yaparak, çevre yolunun artık bitirilmesi gereğine dikkat çekti. Ayrıca şehir içi trafik problemini azaltmaya yardımcı olacağına inandıkları tünel projesi için de Amasya Belediye Başkanı Özdemir’e teşekkür etti. Turizm anlamında yapılması planlanan ve yapılması gerekenlere de değinen Kırlangıç, Yeşilırmak Şişirme Projesi’nden ve bu proje ile ilgili ümitlerinden bahsetti.Ayrıca Amasya’nın Türkiye'nin önde gelen turizm destinasyonlarından biri olduğunu, Amasya’ya kıyı şeritlerine uygulanan teşvik şartlarının uygulanmaması gerektiğini savundu. Tarım ve turizm faaliyetlerinin yoğun olarak görüldüğü Amasya’da doğal taş sektörünün gücüne de değinen Kırlangıç, bu sektörde faaliyet gösteren firmaların Türkiye’nin en küçük OSB’nde, bir çok imkansızlıklara rağmen harikalar yarattığını ifade etti.

Kırlangıç’ın ardından kürsüye TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu geldi. Hisarcıklıoğlu gördüğü ilgi ve hissettiği heyecandan memnuniyet duyduğunu belirtti. Yenilenen hizmet binasında Başkan Kırlangıç’ın vizyonunu gördüğünü belirten Hisarcıklıoğlu konuşmasının devamında Amasya’ya ilişkin istatistiki verilere dayanan bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmada küresel finansal gelişmelere de yer veren Hisarcıklıoğlu, “ABD'nin Merkez Bankası'nın aldığı kararlar sadece Türkiye ekonomisini değil, dünya ekonomilerini de etkiliyor. Onun için alacağı kararlar çok önemli.” dedi. Yapısal sorunların da olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yapısal dönüşüm programlarını açıkladığını, bunların 2015 Haziran sonrası yol haritası olduğunu belirtti. Siyasi hareketliliğin yoğun olduğu dönemlerde yapısal sorunların arka planda kaldığını, 2010’dan bu yana siyasi hareketliliğin fazla olmasından dolayı, Türkiye’nin bu sorunlara fazla eğilemediğini ifade etti.  Her şeye rağmen Türkiye’nin geleceğinden umutlu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Benim tek talebim önümde 18 rakip var. Onlar hangi şartta üretiyorsa satıyorsa bunu sağlayın. Bunu sağladığınız zaman işte başarı hikayesi burada. Bu sağlansın zıplatıyoruz Türkiye'yi. Devletimizden bunu istiyoruz. TOBB Başkanı olarak Türkiye'nin geleceğinden umutluyum. 30 yıl önceye bakın. Bu ülkede 3 milyar dolar ihracat yapılıyordu. Bunun yüzde 90'ı tarımdı. Bugün 160 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Bunun yüzde 92'si sanayi malı.” ifadelerini kullandı. Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye sırayla Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Ak Parti Amasya Milletvekilleri Avni ERDEMiR ve Naci BOSTANCI ve son olarak Amasya Valisi H.İbrahim ÇOMAKTEKİN çıktı.

Konuşmacıların konuşmalarının ardından geçilen ödül töreninde 30 işadamına ödül verildi. Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi kategorilerinin yanı sıra, ihracat hacimlerine göre sıralanan, en fazla istihdam yaratan, 40 yılı aşkın süredir Amasya’da faaliyet gösteren firmaların yanı sıra, en başarılı Genç Kadın Girişimci ve Genç Erkek Girişimci kategorilerinde de ödüle layık görülen firma ve şahıslara ödüllerini Hisarcıklıoğlu, Kırlangıç, Çomaktekin, Erdemir, Bostancı ve Özdemir taktim etti.

Tören sonunda Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç, günün anısına Hisarcıklıoğlu’na Amasya’da yetişmiş ve daha sonra tahta çıkmış Osmanlı Padişahlarının tuğraları ve Osmanlı İmparatorluk Alemi’nin olduğu gümüş işleme bir tablo hediye etti. Hisarcıklıoğlu’da Kırlangıç’a gösterdikleri ilgi, alaka ve gerçekleştirdikleri hizmetlerin anısına bir şilt taktim etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Etkinlik Takvimi

Amasya Haritası