BAŞKAN KIRLANGIÇ ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI (OKA) 2019 YILI TEMMUZ AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDI

ATSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Murat Kırlangıç, 25.07.2019 Perşembe günü saat 14.00'da İlimiz'de düzenlenen (OKA) Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Temmuz ayı toplantısına katıldı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı öncülüğünde Odamızın da ortak olduğu “TR83 BÖLGESİ REKABETÇİLİK VE DIŞ TİCARET ARAŞTIRMA MERKEZİ” projesi hayata geçirildi. Amasya Ticaret ve Sanayi Odası’nın insan kaynakları ve yaygınlaştırma anlamında destek verdiği proje, TR83 Bölgesi’nde yer alan KOBİ’lerin uluslararası pazarlardan pay alabilmeleri için rekabet güçlerinin artırılması ve dışa açılmalarının desteklenmesi konusunda önemli bir rol üstlenecektir. Dış Ticaret Araştırma Merkezi ile bölgede bulunan işletmeleri sistemli şekilde dünyaya açacak ve ihracatlarını artıracak sürdürülebilir bir yapı kurulması, işletmelerin bu kapsamda ihtiyaç duyacağı uluslararası pazar araştırma yöntemleri, uluslararası ticari bilgi kaynakları, ticari istihbarat kanalları, rekabet istihbaratı, teknik ve operasyonel istihbarat kullanımı, istatistiksel verilerin yorumlanması, müşteri bulma teknikleri ve veri tabanları, rakip analizi gibi nitelikli bilgilerin kendilerine en hızlı yoldan sağlanması amaçlanmaktadır. Bu bilgilerin sağlanmasının yanında danışmanlık hizmetleri de verilecek olup işletmelerin ihracat aşamalarının her anında destek mekanizmasının sürekli hale getirilmesi hedeflenmektedir.

 

Dış Ticaret Araştırma Merkezi iki uzman ile Samsunda hizmet verecek olup TR83 Bölgesinde yer alan ticaret sanayi odaları ve ajansın yatırım destek ofislerindeki uzmanlar da bilgilendirme ve yönlendirme yapmak suretiyle merkezin çalışmalarına destek vermektedir.  Amasya Ticaret ve Sanayi Odası ve OKA Amasya yatırım destek ofisindeki uzmanlar tarafından bilgilendirme yönlendirme yapılacaktır.

 

“TR83 BÖLGESİ REKABETÇİLİK VE DIŞ TİCARET ARAŞTIRMA MERKEZİ” İhracat yapan üyelerimize ve Amasya İş dünyasına hayırlı olsun.

 

 

 

Etkinlik Takvimi

Amasya Haritası